Souvislosti

DEPRESE

Deprese nejsou způsobeny užíváním drog. Jejich hlavní příčiny jsou ve způsobu života (depresemi trpí velmi mnoho lidí), drogy jen vše zesilují. Mohou souviset s drogami všeho druhu, od stíhy po stimulantech po psychické poruchy způsobené psychotropními látkami. Můžeme hovořit o dvou typech - manické (bipolární) a přímé depresi.

Maniodepresivní stav se vyznačuje střídáním příjemných a nepříjemných duševních stavů. Charakteristické jsou prudké změny nálad, od super skvělých nebeských extází se spoustou energie po nejtěžší strach, prožitky pekla a depresivní sebevražedné nálady. Z takových neustálých změn pak plyne pocit nejistoty a psychická labilita. Mohou se vyskytovat stavy horečnaté činnosti, různé halucinace při zavřených očích, strach.

Přímá deprese je stav, kdy se člověk cítí špatně pořád, s lehkými výkyvy během dne, např. ráno je v pořádku, uvolněnější a postupně se stav zhoršuje až k těžké depresi večer s problémy usnout. Problémy se zdají neřešitelné, příchází strach a úzkost ze sebe sama a z okolí.

Regrese, která se depresivními stavy projevuje, je přirozená protiváha progrese. Když někdo dlouho směřoval vzhůru a neohlížel se na nic, dosáhne vrcholu a je vlastním nevědomím stržen zpět. Prožívá pak znovu problémy, které již překonal, jakoby se vrátil o několik let zpátky. Deprese a sebevražedné nálady jsou způsobeny agresivitou obrácenou dovnitř, vůči vlastní osobě. Vzhledem ke kontaktu s nevědomím (a někdy je člověk hodně hluboko) to též mohou být velice tvůrčí stavy.

Kdo se chce z depresí dostat, může zkusit jednoduché, strohé prostředí (bílá barva, nikoli psychedelické malby apod.), kontakt s přírodou a relaxaci. V těžších případech je potřeba navštívit lékaře a okusit ono slavné lithium, které tlumí psychickou rozkolísanost, nebo nějaký SSRI prostředek (prozac, paxil, zoloft). Jsou to tzv. serotonin reuptake inhibitors, léky, jež normalizují stav serotoninu v mozku. Má se za to, že je to právě hladina serotoninu, která znamená psychickou energii a dobrou náladu, přičemž při depresi je tato hladina snížena nebo se serotonin příliš rychle vytrácí. Mnohé drogy právě metabolismus serotoninu ovlivňují (MDMA, LSD...).

 

UMĚNÍ

Drogy jsou inspirací umělců odedávna. Tradiční můzou literátů a bohémských básníků je alkohol. Absint, jak je známo, stál u zrodu VanGoghova nápadu uříznout si ucho. Beatníci přidali heroin a kokain, šedesátá léta potom celé spektrum psychedelických drog. Není to nic zvláštního, omamné a opojné látky vždy hrály velkou roli v duchovním životě, při rituálech a byly a budou přítomny i nadále při neobvyklých vzepětích lidské mysli.

Umělec je člověk, který jde vlastními cestami. Na některých z těch cest jsou drogy. Drogy akltivují nevědomí. Tříští ego náporem energie a otvírají cesty vyšším vlivům, odkrývají neviděné aspekty skutečnosti. Téměř vždy člověka uvedou do situací, ve kterých by se jinak neocitl a které vnáší do jeho života nové podněty. Často je to velmi těžká zkušenost, někdy životní boj. Umělec má však dispozice pro tyto duševní výlety a životní hledání i bez drog.

Umělci mohou být i trosky, povaleči, jakoby podivnou hrou osudu vyvolení prostředníci, jež mají schopnost naslouchat Hlasu. Někteří jsou tak citliví, nebo spíš vnímaví, že se naopak drogám, které brány vnímání ješte více rozšiřují, vyhýbají jako čert kříži. Umělci mají přístup do oblastí, které jsou ostatním uzavřené. S tím jsou spojeny schopnosti, kterými vládnou, a jak už jsem se zmiňoval o životním boji, jejich získání není lehké. Drogy pak hrají úlohu průvodce po spirituálních krajinách, ať už je to nebe, nebo peklo. Myslím, že mnoho umělců jakoukoli spojitost s něčím nepochopitelným popírá a šikovně vytváří iluzi nevinného zázračného dítěte. Je to obchodní trik, který také pomáhá zařadit se mezi ostatní.

 


InTERviZe 1999    phuture.visions@usa.net